Wybór między paginacją a nieskończonym przewijaniem (infinite scrolling) istotnie wpływa na sposób, w jaki użytkownicy korzystają z witryny.

🧐 A jak to wpływa na konwersję?

💪
Zostań członkiem PRO i osiągnij wyższe konwersje.

Co otrzymasz w ramach konta pro?

🚀 Streszczenia z badań i testów A/B.
🚀 Co miesiąc nowe badania.
🚀 Sprawdzone porady, które zwiększą konwersję.
🚀 Odpowiedzi na dylematy UX, CRO, marketingowe.
🚀 Dostęp do innych portali od przeprojektowani.pl

🔒 Kupuję dostęp za 240 zł/rok 🔒

Masz już dostęp? Zaloguj się.

🧠Badanie

Przykład można znaleźć w testach przeprowadzonych przez firmę Etsy. Celem było pokazanie jak największej liczby produktów bez konieczności przeładowywania strony, co miało uprościć nawigację.

W testowanej wersji wyników wyszukiwania paginację zastąpiono nieskończonym przewijaniem. Niestety, wyniki nie były pozytywne.

😌 Wprowadzenie nieskończonego przewijania spowodowało znaczny spadek w kilku kluczowych wskaźnikach:

  • Wyświetlone przedmioty: -50,0%
  • Kliknięcia: -10,9%
  • Elementy dodane do ulubionych: -8,4%
  • Zakupy: -22,6%

Okazało się, że klienci rzadziej korzystali z wyszukiwarki, ponieważ każda niewielka zmiana w zapytaniu wymagała przescrollowania do odpowiedniego miejsca na liście. W przypadku paginacji łatwiej jest wrócić do miejsca, w którym się skończyło

Badanie:
https://www.abtestcases.com/testcases/changing-pagination-to-infinite-scrolling-on-the-listing-page

🧠Badanie 2

Z kolei inne badanie, dostępne na stronie Baymard Institute pokazało, że klienci na stronach z nieskończonym przewijaniem przeglądali więcej produktów niż na tych z paginacją, co jednak nie przekładało się na wyższe konwersje. Co więcej, im dalej użytkownicy przewijali, tym bardziej spadało ich skupienie.

💡 Ciekawym rozwiązaniem okazało się wdrożenie opcji „Załaduj więcej”, która pozwoliła użytkownikom przeglądać więcej produktów bez obniżenia koncentracji, co było korzystniejsze niż zarówno paginacja, jak i nieskończone przewijanie.

Podsumowując, testy nie wyłoniły jednoznacznie najlepszej metody – każda z opcji ma swoje zalety i wady, zależnie od kontekstu.

Baymard podał takie wnioski:

➡️ Warto rozważyć zastosowanie przycisku „Wczytaj więcej” w kategoriach, aby ułatwić użytkownikom przeglądanie wyników.

➡️ Na stronie wyników wyszukiwania również warto użyć przycisku „Wczytaj więcej”, który dynamicznie wyświetla liczbę wyników w zależności od ich trafności.

➡️ Na urządzeniach mobilnych przycisk „Wczytaj więcej” jest lepszym wyborem niż paginacja, która może być trudna do trafienia i sprawia, że użytkownicy muszą czekać na ponowne załadowanie strony – czego często chcą uniknąć.

Badanie:
https://baymard.com/research/ecommerce-product-lists

🤓Przemyślenia

Przycisk „Wczytaj więcej” skutecznie rozwiązuje wiele problemów związanych z nieskończonym przewijaniem i paginacją. 

Niemniej jednak, pozostaje kwestia funkcjonalności przycisku „Wstecz” w przeglądarce. Ważne jest, aby po powrocie z karty produktu do listy użytkownik został przywrócony do tego samego miejsca na liście. 

Niestety, ponad 90% testowanych witryn e-commerce, które korzystają z przycisku „Wczytaj więcej”, nie obsługuje tego poprawnie, co utrudnia użytkownikom poruszanie się między stroną listy a stroną produktu w tej samej karcie przeglądarki.

👉Dlaczego nieskończone przewijanie może być mniej skuteczne dla sklepów?

➡️ Nieskończone przewijanie może sprawiać, że użytkownicy czują się przytłoczeni ilością dostępnych treści lub liczbą opcji, co prowadzi do braku decyzji i działania.

➡️ Użytkownicy mogą spędzać czas na przeglądaniu produktów, ale nie podejmować żadnych konkretnych działań, co skutkuje niższymi wskaźnikami konwersji.

➡️ Lokalizowanie wcześniej przeglądanych produktów na bardzo długiej stronie jest trudne i nieefektywne, zwłaszcza jeśli produkt znajduje się daleko w dół strony. O wiele łatwiej jest zapamiętać, że interesujący nas produkt był na stronie 3, niż próbować określić jego położenie na długiej, ciągle przewijanej stronie.

➡️ Nieskończone przewijanie uniemożliwia użytkownikom dodanie zakładek do konkretnych miejsc na stronie lub zapisanie swojego postępu. Jeśli użytkownik opuści stronę, traci możliwość powrotu do miejsca, w którym skończył przeglądanie.

➡️ Trudno jest też klientom upewnić się, że widzieli wszystkie produkty, co może rodzić obawy, czy dokonali najlepszego wyboru. Nie mają pewności, czy przeglądając stronę, rzeczywiście zobaczyli wszystko, co jest dostępne.

🧠 Według badań Davida Kierasa z zakresu psychologii interakcji człowiek-komputer („Psychology in Human-Computer Interaction”) źródło, „Dotarcie do punktu końcowego daje poczucie kontroli”.

Gdy użytkownicy widzą, ile wyników w sumie jest dostępnych (oczywiście, jeśli dane nie są nieskończone), mogą lepiej ocenić, ile czasu zajmie im znalezienie tego, czego szukają.